Školský psychológ Mýty o školských psychológoch Varovné príznaky užívania omamných látok Šikanovanie Užitočné odkazy

Školský psychológ

Varovné príznaky užívania omamných látok

Vážení rodičia, do rúk sa Vám dostáva, krátky informačný materiál, ktorý má za úlohu pomôcť Vám v prípade potreby s problematikou užívania omamných látok. Uvedomujeme si, že vy rodičia poznáte svoje deti najlepšie, a preto ste i najlepším diagnostikom problému. Čím skôr sa problém identifikuje tým je jeho náprava jednoduchšia.

Varovné príznaky užívania drog.

• Nastala zmena či strata priateľov a známych, náhle sa vzďaľuje svojim vrstovníkom.
  • Dieťa pôsobí dojmom chorobnosti a neduživosti.
  • Má zvýšené finančné nároky. Je nespoľahlivé.
  • Zanedbáva starostlivosť o zovňajšok.
  • Náhle sa zhoršilo jeho správanie a prospech.
  • Má neospravedlnené hodiny a pribúdajú neskoré príchody do školy.
  • U predtým celkom zdravého dieťaťa dochádza k častejším úrazom a chorobám a ďalším rôznym zdravotným problémov.
  • Dochádza k väčšej náladovosti, podráždenosti, úzkostným stavom a depresiám.
  • Dieťa sa uzatvára a je tajnostkárske.
  • Je neprimerane aktívne alebo nápadne mĺkve, prípadne sa tieto stavy striedajú.
  • Nastávajú poruchy spánku alebo naopak nadmerná spavosť.
  • Objavuje sa náhle zhoršenie správania, konfliktnosť a agresivita.
  • Dieťa upustilo od kvalitných záujmov a záľub.
  • Zhoršuje sa mu schopnosť sústredenia a pamäť.
  • Nastáva viditeľná únava a spavosť počas dňa, napr. v škole.
  • Je evidentná zvýšená podráždenosť a nervozita.
  • Nastala strata motivácie a nezáujem.
  • Dochádza k strate chuti do jedla alebo naopak k prejedaniu, k náhlej zmene stravovacích návykov.
  • Objavuje sa nevysvetliteľný hmotnostný úbytok.
  • U predtým normálneho dieťaťa pozorujete nezvyčajnú aktivitu a zhovorčivosť.
  • Objavujú sa stavy nevoľnosti alebo vracanie.
  • Pozorovali ste pokles záujmu o rodinu a aktivity, ktoré dieťa predtým doma zaujímali.
  • Dieťa má opakovane sčervenané očné spojivky alebo duchom neprítomný pohľad, či rozšírené alebo naopak zúžené zorničky.

PRÍZNAKY OVPLYVNENIA PODĽA DRUHU DROG

Špecifických príznakov svedčiacich o použití určitej drogy je viac. Napriek tomu nebýva ľahké určiť, o ktorú drogu ide.

ALKOHOL: typický zápach a ďalšie všeobecne známe príznaky ovplyvnenia alkoholom.

HALUCINOGÉNY AKO LSD (SLANGOVO „TRIPY“): halucinácie (napr. vidí alebo počuje neexistujúce postavy), rozšírené zrenice, čudné správanie, niekedy pocity prenasledovania a nevyprovokovaná agresivita, kolísanie nálad, pohrúženosť do vnútorného sveta a zmätenosť.

HEROÍN (SLANGOVO „HERÁK“, „HERO“, „HÁČKO“): jazvy po vpichoch (ale heroín sa aj šnupe alebo fajčí), spavosť v nezvyčajnom čase, pod vplyvom drogy nereagujú zúžené zrenice na svetlo, spomalenie dychu, nezrozumiteľná reč. Pocit pohody býva striedaný apatiou. Pri odvykaní problémy ako nespavosť, zrýchlený tep, rozšírenie zreníc, výtok z nosa, potenie, podráždenosť, vracanie či nevoľnosť, hnačky, bolesti brucha a svalov.

MARIHUANA: (SLANGOVO NAPR. „TRÁVA“, „JOINT“): sčervenané očí, hlasný slovný prejav, neprimeraný smiech, typický zápach po páliacej sa zemiakovej vňati, zrýchlenie tepu, poruchy pamäti. Pri dlhodobejšom užívaní strata záujmov, hmotnostný pokles alebo naopak priberanie na hmotnosti.

PERVITÍN (SLANGOVO NAPR. „PÉČKO“ ALEBO „PERGO“): stavy nadmernej a často nezmyselnej aktivity sú charakteristické pre ovplyvnenie povzbudzujúcou látkou (pervitín, prípadne halucinogén MDMA, ktorý má zároveň povzbudzujúci efekt). Pervitín vyvoláva pomerne často pocity prenasledovania a stavy zmätenosti. Typickým príznakom býva dlhý, i viacdenný spánok ako prejav spánkovej nedostatočnosti a vyčerpania po predchádzajúcom dlhom ovplyvnení pervitínom (či MDMA). Po vysadení pervitínu sa môžu objavovať depresie.

TABAK: typický zápach a zažltnuté prsty.
PRCHAVÉ LÁTKY: typický a nezameniteľný je zápach prchavej látky (najčastejšie toluénu) z dychu alebo šiat. UTLMUJÚCE LÁTKY: dieťa pôsobí dojmom opilosti, ale nie je z neho cítiť alkohol.

Na koho sa obrátiť v prípade podozrenia, potreby?

Centrum pedagicko-psychologického poradenstva a prevencie Myjava, Moravská 1( zamestnanci poradne sú erudovaní a vedia odporučiť ďalšie postupy v prísne anonymnom prostredí) .

č. tel.: 034/6213116

mobil: 0917 185 267

e-mail: ppp_my@stonline.sk

Sociálnoprávna ochrana detí a sociálna kuratela.

Jana Smolíčková-034/ 2445 606, Janka.Smolickova@upsvar.gov.sk

Školský psychológ, výchovný poradca na Vašej škole.

ZŠ Viestova: školský psychológ-0918 498 523, jarojarabica@hotmail.com

výchovný poradca-034/6212 190, alesta71@gmail.com

Klinický psychológ.

Mgr. Jana Kyselicová                      034/ 6983004

Poliklinika Senica n.o.

Sotinska 1588, Senica

Váš všeobecný lekár pre deti a dorast(môže vykonať vyšetrenie moči a krvi na prítomnosť omamných látok) .

Psychiater.
MUDr. Viera Mikolajová- detský psychiater