• Archeoskanzen Modrá

• Dňa 22.10.2024 sa žiaci 7. ročníka zúčastnili dejepisnej exkurzie v Archeoskanzene Modrá a v areáli Živá voda. Deti si mohli na vlastnej koži vyskúšať, aký bol život našich predkov z doby Veľkej Moravy. Oboznámili sa tiež so životom rýb v hlbinách našich riek a jazier.

• Deviataci v Paríži a Berlíne

• V dňoch 23. až 28. 9. 2024 sa žiaci deviateho ročníka zúčastnili dejepisno-poznávacej exkurzie do Paríža a Berlína.

Po 17-ich hodinách cesty nás ráno privítal Paríž svojím slávnym  Víťazným oblúkom, ktorý dal postaviť Napoleon na znak svojej sily a víťazstiev. I pre nás bolo víťazstvom, že sme cestu sem zvládli.  Naše kroky ďalej smerovali po jednej z najslávnejších ulíc sveta  - Champs Elysees až k Palace de la Concorde, na ktorom sa pýši známy egyptský obelisk.  Vďaka budovám, z ktorých mnohé dal vybudovať Ľudovít IX. , známy ako kráľ Slnko, bolo cítiť históriu na každom kroku. Deti mali možnosť odhaliť príbehy napr. o Invalidovni či Márii Antoinette, ktorá  bola verejne popravená práve na tomto námestí.

Cez  Tuilerijské záhrady  popri rieke Seine a cez  Mostu zaľúbených sme prešli k známej dominante Paríža , ktorou je Katedrála Notre Dame. Napriek pretrvávajúcej rekonštrukcii po požiari fascinuje svojou jedinečnou architektúrou a príbehom od Viktora Huga.

Naša cesta smerovala k cieľu, ktorým bola Eifelova veža. Počas nej deťom učarovala nejedna parížska cukráreň, kaviareň i obchodíky so suvenírmi. Hoci mnohých  premáhala únava,  prešli sme Latinskú štvrť so slávnymi univerzitami a presunuli  sa k rieke Seina, kde sme absolvovali vyhliadkovú plavbu loďou s výhľadom na najznámejšie parížske pamiatky.

Dominantným sa stal výhľad na železnú dámu – Eifelovu vežu. Výstup na ňu bol zážitkom pre všetkých. Hoci sme vyšli len na druhé poschodie, pohľad na mesto stál za to. Deti si ani neuvedomili, že vyšli až 704 schodov. Unavení, ale očarení dominantami Paríža sme sa večer ubytovali neďaleko mesta.

Aj napriek pretrvávajúcemu dažďu sme sa nasledujúce ráno vybrali do štvrte Montmartre a vyšli k najvyššiemu bodu Paríža, ktorým je bazilika Sacré-Coeur. Štvrť nás zaujala nielen typickými úzkymi francúzskymi uličkami, ale i kolotočom, ktorý mnohých preniesol do čias raného detstva.

Nebol by to Paríž, keby sme nenavštívili najslávnejšie múzeum výtvarného umenia Louvre. To láka návštevníkov svojou pýchou, ktorou je obraz Mona Lisy.  Typickú francúzsku atmosféru nám doplnil obed v podobe pravej francúzskej bagety. Rovnako sme nemohli vynechať prehliadku prepychového sídla kráľov i francúzskej šľachty v neďalekom mestečku Versailles .

Týmto sa skončilo naše parížske dobrodružstvo a v nasledujúci deň sme sa vydali do dlho očakávaného Disneylandu.  Sen každého dieťaťa nás spočiatku privítal veľkolepo. Napriek zhoršenému daždivému počasiu sa deti vyšantili na rôznych atrakciách, ktoré v nich zanechali silné zážitky na celý život. Boli sme napríklad na StarWars  - horskej dráhe s 360 stupňovými otáčkami alebo sme si prešli skráteným príbehom rozprávky Ratatouille tak, že sme  sedeli v sedačkách v tvare myší a vďaka animácii sa cítili ako potkan v danom príbehu.

Po celodennom výlete v Dysneylande nás čakala nočná jazda autobusom do Berlína. Našu historickú exkurziu sme začali pri Berlínskom múre, pri ktorom mnohí netušili, aké ťažké obdobie ľudia v minulosti zažívali. Presunuli sme sa i do centra mesta popri známej ulici Unterden Linden k Brandenburskej bráne, pomníku venovanému zavraždeným židom Európy až k hraničnému  prechodu  medzi východným a západným Berlínom , tzv. Checkpoint Charlie. U mnohých detí ani táto časť histórie nezostala nepovšimnutá. So záujmom sa pýtali na mnohé informácie, ktoré im neboli blízke.  Záver dňa sme zavŕšili výstupom na televíznu vežu, z ktorej sa nám naskytol nádherný výhľad na mesto Berlín.

Unavení, ale spokojní sme absolvovali opäť nočnú jazdu autobusom. Tentoraz s jasným cieľom – domov...

• E-SHOP S NOVÝM ŠKOLSKÝM OBLEČENÍM

• E-shop s našou vlastnou voľnočasovou kolekciou oblečenia, o podobe ktorej ste sami rozhodli, je spustený. Nájdete v nej mikiny, tričká, ruksaky, šiltovky a plno ďalších skvelých vecí!

Objednávanie je už spustené a bude možné  do 14. 10. 2024. Nasledujúci deň sa e-shop uzatvorí a objednané veci pôjdu do výroby. Neváhajte preto, ak si chcete zadovážiť nový kúsok so školským motívom!

Ponuku nájdete na tomto linku: